W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania w naszej Polityce Prywatności. Czy zgadzają się Państwo na używanie plików cookies?

Zgadzam się        Nie zgadzam się

hidden
1. urodziny Brzuszka Twojego Maluszka

Czy wiesz że...

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia.

1. urodziny Brzuszka Twojego Maluszka

Wyjątkowy i magiczny moment dla mamy i dziecka

Warszawa, 24 kwietnia 2017 r. – W 1. roku życia dziecko każdego dnia jest coraz bardziej samodzielne i wkrótce zdmuchnie swoją pierwszą urodzinową świeczkę. Mimo że rozwija się tak intensywnie, jego mały brzuszek jest nadal delikatny i wrażliwy, o czym powinna pamiętać dumna mama. Mamo, tyle już zrobiłaś przez ostatnie 12 miesięcy, tak trzymaj! Po 1. urodzinach maluch nie jest jeszcze gotowy na menu dorosłych, nadal potrzebuje wsparcia, dlatego tak ważna jest kontynuacja sposobu żywienia dopasowanego do jego potrzeb.

1. urodziny Brzuszka Twojego Maluszka
  • 1. urodziny to wyjątkowy moment dla całej rodziny, który już nigdy się nie powtórzy! Dziecko potrafi już coraz więcej, a jednocześnie wciąż jest małe i delikatne.
  • Chociaż menu malucha po 12. miesiącach jest już bardzo urozmaicone, to jego podstawę wciąż powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane typu Junior, jeżeli mama nie karmi już piersią.
  • Małe dziecko, mimo że jest już coraz bardziej „dorosłe”, wciąż ma inne potrzeby żywieniowe, wymaga więcej składników pokarmowych w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż rodzice, m.in. wapnia, żelaza czy witaminy D.
  • Mama, dbając o odpowiednią dietę rocznego dziecka, dba również o jego brzuszek, co sprawia, że maluch chętnie się bawi, ma apetyt i smacznie śpi.

1. urodziny to niepowtarzalny dzień dla rodziny, a dla malucha to kolejny krok ku samodzielności. Ukończenie przez dziecko roczku to naprawdę wyjątkowa chwila. Maluch oficjalnie robi duży krok do przodu, wychodząc z okresu niemowlęctwa, co jest idealną okazją do wspomnień, podsumowań i wzruszeń. Roczek dziecka to przede wszystkim idealny moment, by w gronie najbliższych celebrować miłość, szczęście, pierwsze sukcesy i postępy dziecka w rozwoju.

1000 pierwszych dni brzuszka

Roczny maluch każdego dnia jest coraz bardziej niezależny i choć rozwija się tak szybko i wydaje się taki „dorosły”, to wciąż potrzebuje dopasowanego sposobu żywienia. Odpowiednio zbilansowana dieta w pierwszych latach życia jest niezwykle istotna. Okres 1000 pierwszych dni życia dziecka jest wyjątkowo ważny ze względu na kształtowanie się jego preferencji smakowych i nawyków żywieniowych. Menu malucha nadal powinno się różnić od diety dorosłych. Ważne, aby przejście z okresu niemowlęctwa do wieku małego dziecka zachodziło etapami, a żywienie było dopasowane do szczególnych potrzeb na każdym okresie rozwoju, dlatego troska o menu dziecka po 1. urodzinach powinna być nadal kontynuowana.

Dieta Juniora

Pierwszy roczek dla maluszka to kolejny, bardzo ważny etap w rozwoju. Mimo że dieta Juniora jest już w dużym stopniu zróżnicowana, to jej ważnym elementem wciąż powinno być mleko i produkty mleczne. Zbyt wczesne przejście z następnego mleka modyfikowanego na mleko krowie wpływa na nadmierne spożycie przez malucha m.in. białka i nasyconych kwasów tłuszczowych. Podawanie dziecku mleka modyfikowanego typu Junior zmniejsza ryzyko niedoboru witaminy D i żelaza. Dieta stosowana przez rodzinę nie zawsze jest w stanie pokryć zwiększone potrzeby malucha na niektóre ważne składniki pokarmowe. Jedzenie przez dziecko posiłków z „menu dorosłych” może powodować niedobory np. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niektórych witamin oraz składników mineralnych.

Czy wiesz, że…
pełną sprawność przewód pokarmowy dziecka osiąga dopiero około 5.-7. roku życia? Dlatego tak istotne jest dbanie o odpowiednią dietę maluszka, również po 1. roku życia, pamiętając o specjalnych potrzebach żywieniowych dziecka.

Szczególne potrzeby malucha

Świętując wielki dzień pierwszych urodzin, należy pamiętać, że małe dziecko potrzebuje w swoim menu nawet 4 do 8 razy więcej w przeliczeniu na kilogram masy ciała poszczególnych składników pokarmowych w porównaniu do dorosłych. Według badań aż 80% dzieci wraz z pożywieniem otrzymuje zbyt mało witaminy D i wapnia. Ponadto 52% polskich dzieci nie ma w diecie wystarczającej ilości błonnika, będącego ważnym jej elementem*.

Wiesz, dlaczego…
prawidłowo działający układ pokarmowy powoduje dobry humor u dziecka? Ponieważ w jego jelitach zlokalizowane jest 95% serotoniny**, czyli hormonu szczęścia! Gdy brzuszek Juniora prawidłowo funkcjonuje i jest najedzony, maluch jest szczęśliwy.

Mleka modyfikowane typu Junior są dopasowane do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka i dostarczają składniki kluczowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju małych dzieci w odpowiednich ilościach i proporcjach. Przyczyniają się również do zmniejszenia spożycia składników, które nie powinny znajdować w jadłospisie dzieci w wieku 1-3 lat w nadmiernych ilościach, np. białko i tłuszcze nasycone. Dlatego specjalnie dla maluchów po 12. miesiącu życia powstało Bebiko Junior 3, które w swojej kompozycji zawiera m.in. wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu***.


* Weker i wsp., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia – praktyczne zastosowanie norm żywienia opracowanych przez grupę ekspertów w 2012, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.
** Cukrowska B., Znaczenie programowania mikrobiotycznego w rozwoju przewlekłych chorób nieinfekcyjnych. Standardy Medyczne/Pediatria, 2016; 13:808-818.
*** Bebiko Junior 3 NutriFlor+, zgodnie z przepisami prawa, zawiera wapń, witaminę D, żelazo i kwas alfa-linolenowy (ALA).

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Bebiko 2 to produkty stworzone od serca dla brzuszka, które wspierają wzrost i rozwój dziecka. Marka Bebiko 2 posiada w swoim portfolio inne mleka następne, mleka na delikatne dolegliwości trawienne oraz mleka typu Junior, w pełni dostosowane do potrzeb żywieniowych rozwijającego się dziecka w różnym wieku. Więcej informacji o ofercie produktów Bebiko 2 znaleźć można na stronie www.bebiklub.pl.

NUTRICIA Polska to lider rynku żywności dla dzieci i niemowląt w Polsce. Specjalizuje się w żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz dla osób dorosłych, wymagających specjalistycznego żywienia. NUTRICIA Polska dostarcza produkty żywnościowe dla dzieci we wszystkich kategoriach, m.in. mleka następne, takie jak Bebiko 2 Nutriflor+, Bebiko PRO+ 2, Bebilon 2 z Pronutra+, Bebilon Profutura 2 i mleka modyfikowane typu junior oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (m.in.: Bebiko Comfort 2 Nutriflor+, Bebilon Pepti 2 DHA), a także pełną gamę produktów uzupełniających dla niemowląt i małych dzieci (marka BoboVita).


Więcej informacji udzielają:

Renata Młotek
Biuro Prasowe NUTRICIA Polska
ALERT MEDIA Communications
tel. (22) 546 11 01
tel. kom.: 501 312 290
e-mail: nutricia@alertmedia.pl

Marta Wojciechowska
Kierownik ds. Public Relations
NUTRICIA Polska Sp. z o. o.
tel. 55 000 00
tel. kom.: 504 996 787
e-mail: prasa@nutricia.com.pl 

Nasze działania
Nasze wartości i misja
Nasze wartości i misja